13.11.2014 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žiada PMÚ, aby preveril možný cenový kartel pekárov

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý sa obrátil listom na predsedu Protimonopolného úradu (PMÚ). Žiada ho, aby preveril aktuálne správanie pekárenských spoločností a zistil, či neporušili zákon na ochranu hospodárskej súťaže.

      BRATISLAVA. Jedným z najčastejší porušení legislatívy na ochranu hospodárskej súťaže sú podľa neho tzv. cenové kartely, teda dohody obmedzujúce súťaž za účelom zvýšenia ceny. Zákon zakazuje nielen výslovné dohody, ale aj zosúladený postup podnikateľov, ktorý je výsledkom koordinácie správania podnikateľov, ak ho nemožno označiť ako prirodzené nasledovanie správania iného podnikateľa.
      Medzi také napríklad patrí podľa neho aj koordinácia prostredníctvom médií, kedy si podnikatelia vymieňajú informácie o svojich úmysloch. "Uplynulý týždeň sme takúto kampaň mohli zaznamenať, keď niektoré pekárenské spoločnosti zverejnili takéto koordinačné úmysly," myslí si Beblavý.
      Označil napríklad spoločnosť Penam Slovakia, ktorá zverejnila, že ceny pekárenských výrobkov by sa mali zvýšiť od nového roka o 10 až 17 %. Vojtech Gottschall z Cechu pekárov a cukrárov západného Slovenska zase vypočítal, že pečivo by malo zdražieť aj o 20 %.
      Na zdražovanie pritom podľa Beblavého neexistuje vecný dôvod. "Podľa dostupných údajov je v porovnaní s minulým rokom domáca cena obilnín nižšia o približne 20 %, zahraničná pšenica zlacnela o 25 %, benzín o 2,5 %, elektrina o 7 % a plyn o 1 %. Mzdové náklady rástli asi o 4 %," vyčíslil poslanec.
      "Úroda bola vyššia ako v predchádzajúcich rokoch, no horšia po kvalitatívnej stránke. Súčasná kvalita obilia a teda aj múky nám zásadným spôsobom zhoršila ekonomické výsledky a sme nútení nakupovať oveľa viac prípravkov, aby sme aspoň udržali kvalitu. O nejakom rozvoji hovoriť ani nemôžeme. Kvalitatívne pomery nás tlačia do toho, že budeme musieť ísť do rokovaní s obchodnými partnermi o navýšení cien," argumentoval začiatkom novembra manažér spoločnosti Penam Slovakia, a.s., Nitra Peter Živický.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down