09.04.2018 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žiadna burina v kukurici sa pred nami neschová

V minulej sezóne sa opäť prejavila rôznorodosť počasie a priebeh jari spôsobil pestovateľom kukurice nemalé problémy kvôli veľmi chladnému a suchému počasiu. Táto kombinácia sa prejavila predovšetkým v nižšej účinnosti niektorých herbicídov s horšími zmáčadlami, ktoré jednoducho neboli dostatočne spoľahlivé v prípade ako bol tento rok.

Hlavným dôvodom bola i húževnatosť burín, ktoré vďaka chladnému počasiu neboli až tak aktívne v raste. Účinné látky nerozvádzali dostatočne intenzívne vo svojich pletivách. Mnoho burín malo súčasne zosilnenú povrchovú vrstvu na listoch, čo bolo problematické práve pre niektoré prípravky, ktoré majú horšiu formuláciu, zmáčadlá či biokinetiku na prienik povrchovými štruktúrami listov do pletív. Asi najvýraznejším príkladom bol mrlík biely, u ktorého doslova zlyhávali niektoré prípravky a boli nutné mnohé opravné aplikácie. Produkty od Syngenty sa vyznačujú veľmi dobrým technickým profilom účinných látok a zabudovaných zmáčadiel. Ohlasy z pestovateľskej praxe boli pozitívne, pretože ich naše herbicídy nesklamali ani v tak nepriaznivom roku ako bol ten uplynulý. Účinnosť bola výborná aj na komplikovanejších parcelách a pri opravných aplikáciách po neúčinnosti konkurenčných herbicídov.

 

Najlepšia voľba pre skoré postemergentné aplikácie

Skorá postemergentná aplikácia začína stále viac naberať na obľube. Veľa pestovateľov ju začína preferovať pred klasickou preemergentnou. Výhodou je kombinovaný účinok herbicídu cez list a pôdu, takže ste menej závislí na pôdnej vlhkosti a súčasne máte zabezpečený reziduálny účinok, pretože porast zostáva čistý až do zberu.

 

Lumax, ako jediný  pôdno-listový herbicíd do kukurice, patrí k absolútnej špičke. Kombinuje 3 účinné látky (terbuthylazine, S-metolachlor a mesotrione), ktoré majú pôdny účinok a súčasne 2 z nich aj listový. Vďaka tomu dokáže kontrolovať aj buriny ako ľuľok čierny , podslnečník, silne retarduje pichliač. Jediným limitujúcim faktorom pre aplikáciu je rastová fáza ježatka maximálne 2-3 pravé listy. V minuloročnej sezóne no i v tých predchádzajúcich patril Lumax, bez ohľadu na priebeh počasia, k produktom s najspoľahlivejšou účinnosťou a prakticky nulovou potrebou opravných aplikácií.

Špičková účinnosť balíčka Lumax Fix-Pro Pack

 

Postemergentné balíčky – máme riešenia pre všetky situácie

 

Naše balíčky sú medzi pestovateľmi obľúbené, pretože sa na ne môžu spoľahnúť na základe dobrých skúsenosti z predošlých sezón. V segmente postemergentných aplikácií máme pre vás herbicíd Elumis a dva balíčky, ktoré obsahujú maximálnu pýrohubnú dávku nicosulfuronu pre spoľahlivú účinnosť na trváce trávy a taktiež teplomilné buriny ako prosa, cirok, mohár, a iné.

 

Tradičné a spoľahlivé zloženie účinných látok mesotrione a nicosulfuron dostalo už v roku 2016 nový rozmer vďaka špičkovým zabudovaným listovým zmáčadlám nachádzajúcich sa v prípravku Callisto 100 SC a zároveň vďaka kvalitnej SC formulácii Milagro 4 SC. Výsledkom je kombinácia, ktorá nepotrebuje žiadne ďalšie zmáčadlá. Má vyššiu účinnosť na dvojklíčnolistové i trávovité buriny. Je špecialistom na mrlík, durman, podslnečník, ľuľok. Súčasne poskytuje reziduálnu pôdnu účinnosť na dvojklíčnoslitové buriny vďaka účinnej látke mesotrione. Táto kombinácia je navyše veľmi tolerantná na kukuricu aj v neskorších rastových fázach. Veľká výhoda špičkovej formulácie v Callisto 100 SC sa naplno prejavila v účinnosti na mrlíky v predošlej sezóne, kde najmodernejší systém zmáčadiel odviedol precíznu prácu.

Obdobou balíčka Callisto Milagro 4 SC Pack je prípravok Elumis, ktorý má rovnaké účinné látky a zabudovanú OD formuláciu (olejová disperzia). Jeho výhodu je jednoduchosť pri manipulácii, lebo všetko potrebné je už namiešané v jednom balení.

 

Callisto Milagro 4 SC Pack si poradil i s hustým zaburinením mrlíkom

 

Veľmi skoro po aplikácii vidieť, kde traktorista vynechal aplikáciu herbicídu Elumis

 

Táto veľmi silná kombinácia troch účinných látok prosulfuron, dicamba a nicosulfuron zaisťuje v postemergentnom segmente najširšie spektrum účinnosti. Veľmi rýchly nástup účinnosti je viditeľný už 1-2 dni po aplikácii. Účinok je zaručený na jednoročné i trváce trávy vrátane pýru, prosa, taktiež na jednoročné aj trváce dvojklíčnolistové buriny vrátane pichliača. Najlepší účinok dosiahnete pri aplikácii nad 10 °C a do rastovej fázy kukurice 6 pravých listov. Casper Milagro 4 SC Pack patrí vďaka svojej spoľahlivosti a kompletnosti účinku medzi naše najvyužívanejšie riešenia v herbicídnej ochrane kukurice.

Casper Milagro 4 SC Pack účinkuje rýchlo, spoľahlivo a nekompromisne, lokalita Bajč 2017

Snažíme sa vám poskytnúť prípravky šité na mieru, aby ste dosiahli maximálnu spokojnosť pri eliminácii burín v kukurici. Do každého segmentu aplikácie si môžete vybrať spoľahlivé riešenie, ktoré je jedným z dôležitých prvkov k dosiahnutiu finálnej úrody.

 

 

Autor: Ing. Vojtěch Kocurek, PhD.

Syngenta Czech and Slovakia

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down