01.07.2014 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zisk Penamu vlani klesol

Výnosy pekárenskej firmy Penam zo skupiny Agrofert podnikateľa a ministra financií ČR Andreja Babiša vlani mierne vzrástli, na 3,88 miliardy Kč (133,32 milióna eur).

PRAHA. Zisk jej však klesol na 63,1 milióna; kým v roku 2012 bol 142,1 milióna Kč. Informuje o tom portál E15.cz.

V minulom roku došlo prvýkrát po šiestich rokoch k tomu, že čistý zisk Penamu klesol pod 100 miliónov Kč. Penam je jedna z dvoch najväčších pekárenských firiem v Česku.

Podľa vedenia spoločnosti výsledok ovplyvnili štyri faktory. Klesli ceny, za ktoré pekárne predávajú svoje výrobky, vzrástli však ceny niektorých vstupných surovín, nepriaznivo sa prejavilo aj rozhodnutie Českej národnej banky (ČNB) o oslabení národnej meny. Posledným dôvodom bolo rozhodnutie jedného veľkého obchodného reťazca, ktorý prešiel k regionálnym výrobcom a opustil nielen Penam, ale aj ďalšie priemyselné veľkopekárne.
Hovorca Agrofertu Karel Hanzelka uviedol, že v ČR pečie Penam chlieb a pečivo v 12 pekárňach. Patria mu štyri mlyny a takmer 40 vlastných predajní so sortimentom pekárenských výrobkov. Spoločnosť pripravuje veľké investície, ktoré jej v budúcnosti majú zabezpečiť veľkú konkurenčnú výhodu.
Andrej Babiš posilňuje svoje aktivity v sektore. Kúpil jedného z najväčších výrobcov pečiva v Nemecku, skupinu Lieken, s ročnými výnosmi v prepočte takmer 20 miliárd Kč. Na Slovensku získal aj spoločnosť Prvá Bratislavská Pekárenská.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down