24.09.2018 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Životné jubileum prof. Jána Jecha

Významného a popritom aj okrúhleho životného jubilea sa v týchto dňoch dožíva vedec a pedagóg, Dr.h.c. prof. Ing. JÁN JECH, PhD.

Načo to tajiť a načo chodiť okolo horúcej kaše - pán profesor, ale aj prezident (AGRION-u), a najmä však Janko, ako ho s úctou, ale aj priateľsky oslovujú  mnohí jeho kolegovia a známi, sa v týchto dňoch dožíva okrúhlej osemdesiatky.  Určite nepreženieme, keď napíšeme, že jeho životná púť by vydala nie na takýto novinový medailón, ale na poriadny román.

Pán profesor Ján Jech pochádza z generácie, ktorá v útlom detstve na vlastnej koži a naplno zažila hrôzy a núdzu vojnových i povojnových liet. Osobitne to platí pre kraj pod Duklou, kde sa Ján Jech dňa 22. septembra 1938 narodil, a kade sa na jeseň v roku 1944 cez zanovitú obranu nemeckých vojsk predierali vojská sovietskej Červenej armády, aby o niekoľko mesiacov ukončili druhú svetovú vojnu dobytím Berlína. O hrôzach a tvŕdzi, ktorá postihla kraj pod Duklou, a aj Jankovu rodnú Nižnú Pisanú, najlepšie svedčí okolnosť, že ešte v týchto dňoch tam v lesoch nachádzajú nevybuchnutú muníciu.

Životnú dráhu a profesionálnu púť prof. Jána Jecha formovalo nielen detstvo v kraji pod Duklou, ale roky štúdií na Vysokej škole zemědělskej v Prahe, kde vyštudoval odbor poľnohospodárska a lesnícka mechanizácia. A tejto téme zostal verný takpovediac po celý profesionálny život.

Rovnakú vernosť neskôr prejavil aj mestu Nitra a tamojšej Vysokej škole poľnohospodárskej, dnes Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, lebo práve tu a nikde inde pôsobil po dlhé roky.

Od vedeckého pracovníka v roku 1962 to dotiahol až na prorektora VŠP. Bol však aj predsedom Akademického senátu SPU a prodekanom jej Mechanizačnej fakulty.

Jeho doménou bola predovšetkým mechanizácia rastlinnej výroby, najmä stroje určené na spracovanie pôdy, na sejbu a ochranu rastlín, na zber plodín, ale aj mechanizácia určená na pozberovú úpravu, spracovanie a skladovanie agrárnych komodít.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down