21.12.2021 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatá medaila pre NEXAT-Systemtraktor

Napriek tomu, že sa veľtrh Agritechnica 2022 neuskutoční, o oceneniach za inovácie sa už rozhodlo. Dnes si predstavíme niekoľko prvých exponátov, ktoré si vyslúžili pozornosť odbornej poroty. Prvým z nich a súčasne aj jediným, ktorý tento rok získal zlatú medailu za inovácie je nosič náradia NEXAT.

NEXAT je univerzálny stroj, ktorý možno použiť na všetky práce, s ktorými sa stretnete pri pestovaní plodín, od spracovania pôdy a sejbu až po ochranu rastlín a zber. Namiesto konvenčného ťahania sa sú stroje na obrábanie pôdy a kultiváciu nesené. To vedie k vyššej účinnosti v porovnaní s agregáciami traktora a ťahaného náradia. Štrnásťmetrová verzia stroja je navrhnutá tak, aby sa na 95 % celkovej plochy poľa nikdy nejazdilo, čo má za následok vysoký výnosový potenciál so súčasnou ochranou pôdy a životného prostredia.

NEXAT je navrhnutý ako autonómny pracovný stroj a je vybavený periférnym monitorovacím systémom. Na monitorovanie pracovného procesu je k dispozícii kabína, ktorá sa dá otáčať o 270°, čo vytvára základ pre plne automatizovanú prevádzku stroja a umožňuje jeho manuálne ovládanie počas prepravy. Integrované náradie je namontované medzi štyri veľké, elektricky poháňané pásové podvozky, ktoré možno pri jazde po ceste otáčať o 90°. O pohon sa v súčasnosti starajú dva nezávislé naftové motory, z ktorých každý ponúka výkon 400 kW/545 k, s generátormi. Vozidlo je navrhnuté pre alternatívne technológie pohonu, ako sú napríklad palivové články.

S integrovaným kombajnovým modulom NexCo dosahuje NEXAT po prvý raz priechodnosť zrna 130 až 200 t/h. V inovatívnej koncepcii mlátenia sa používa 5,8 m dlhý axiálny rotor namontovaný priečne na smer jazdy. Prúd zberaného materiálu je privádzaný centrálne do rotora a tangenciálu, pre dosiahnutie maximálnej energetickej účinnosti. Rotor tento prúd rozdeľuje na dva materiálové toky. To umožňuje zhruba dvojnásobný výkon v porovnaní s bežnými strojmi a vytvára predpoklady pre rovnomerné delenie slamy a pliev pomocou dvoch rezacích ústrojenstiev aj pri šírke záberu 14 metrov.

Pri zbere obilia pomáha zásobník s objemom 36 m³, vďaka čomu kombajn na poliach bežných výmer nevyžaduje prekladací voz. Vykladanie do prepravného vozu sa môže uskutočniť na úvrati; s kapacitou vyprázdňovania 600 l/s je proces extrémne rýchly a trvá približne jednu minútu. Kombinácia nosiča náradia NEXAT a kombajnového modulu NexCo umožnila vznik úplne novej výkonovej kategórie v oblasti výmlatu s tým, že tento nosič náradia je možné používať celoročne pri iných prácach. Koncepcia je predzvesťou zmeny paradigmy v poľnohospodárstve a treba ju vnímať pozitívne z hľadiska ekonomiky zdrojov a ekológie.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down