30.01.2020 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmeny v autorizácii POR, ako ďalej proti hrabošovi

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave informuje poľnohospodársku verejnosť, že 13. januára 2020 vyšli v Úradnom vestníku Európskej únie vykonávacie nariadenia Komisie č. 2020/17 a 2020/18, ktorými sa neobnovuje schválenie účinných látok chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl.

Signalizačná správa

Podľa týchto nariadení sa všetky autorizácie a povolenia prípravkov na ochranu rastlín s obsahom týchto účinných látok musia zrušiť najneskôr do 16. februára 2020, pričom sa prípravky budú môcť ešte uvádzať na trh a používať maximálne do 16. apríla 2020. Odporúčame preto poľnohospodárskej verejnosti brať do úvahy tieto skutočnosti pri plánovaní nákupu a aplikácie dotknutých prípravkov na ochranu rastlín.

V praxi to znamená, že od 17. apríla 2020 nesmiete používať prípravky s účinnou látkou chlorpyrifos: PYRINEX SUPREME, PYRINEX 48 EC, PYRIFOS 48 EC, INSODEX 48 EC, NURELLE D, DURSBAN 480 EC, DURSBAN DELTA, DANCE, HELIOS 480 EC a PIRAT.

Paralelné prípravky na báze chlorpyrifosu, ktorým rovnako končí autorizácia sú: KLOROFOS-I, A-chlorpyriN-III, A-pyriN, A-chlorpyriN a A-chlorpyriN-I.

Od 17.apríla 2020 nesmiete používať ani prípravky s účinnou látkou chlorpyrifos-methyl: NURELLE, PYRINEX M22 a RELDAN 22.

Hraboš poľný

Upozorňujem pestovateľov, že prípravok na likvidáciu hraboša poľného rodenticíd  STUTOX-II je povolený používať do nôr až do 30. októbra 2026. Na použitie nepotrebujete povolenie od ÚKSÚP-u pri dodržaní všetkých pokynov uvedených na etikete.

Pripomínam dôležité informácie z etikety. Prípravok STUTOX – II obsahuje účinnú látku fosfid zinočnatý, čo je rýchlo pôsobiaci jed, rozpustný v kyselinách (napr. kyselina žalúdočná). Po požití sa v žalúdku uskutočňuje rozklad látky na fosfín. Fosfid zinočnatý má nepríjemný cesnakový zápach. Plyn je vysoko toxický pre organizmy, ktoré podliehajú oxidačnému dýchaniu. Ako silné redukčné činidlo inhibuje intracelulárne oxidačné procesy redukciou centrálneho iónu železa v hemoglobíne.

NEAPLIKUJTE prípravok rozhadzovaním alebo rozmetaním! Letecká aplikácia je zakázaná. Maximálny počet aplikácií je trikrát.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down