13.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmeny v odvodoch za odňatie pôdy

Vláda SR v stredu schválila návrh nariadenia o odvodoch za odňatie alebo neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy.

Podľa tohto nariadenia sa bude musieť v danom katastrálnom území vždy zachovať 30 percent najbonitnejšej pôdy.
„Tridsať percent najbonitnejšej pôdy musí vždy zostať zachovaných v danom katastri. To je to najpodstatnejšie, čo sa nám podarilo presadiť," uviedol po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.
Pripomenul zároveň, že nariadenie vlády bolo potrebné schváliť vzhľadom na to, že "za predchádzajúce obdobie bolo až 70% ornej pôdy zablokovanej na nepoľnohospodárske účely cez širokú škálu výnimiek".
„Pre serióznu ochranu poľnohospodárskej pôdy bolo preto potrebné prijať určité obmedzenia výnimiek. Musím konštatovať, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pochopilo túto problematiku, lebo sa jedná o aktivity realizované najmä v rámci obcí a vyšších územných celkov. Našli sme kompromis, ktorý vyhovuje obom stranám," dodal minister.
Ako sa ďalej v nariadení ubádza, základná sadzba odvodu za trvalé odňatie, respektíve za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy, sa zvyšuje o 30%, a to v tom prípade, ak ide o poľnohospodársku pôdu, na ktorej je vybudované funkčné závlahové zariadenia.
„Základná sadzba odvodu sa naopak znižuje o 30%, ak ide o poľnohospodársku pôdu, ktorá priamo nadväzuje na zastavanú plochu v obci," vyplýva ďalej z návrhu vládneho nariadenia o odvodoch za odňatie alebo neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy. Nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. apríla 2013.
„Cieľom predkladaného návrhu je upraviť základnú sadzbu odvodu za trvalé a dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy, ustanoviť spôsob výpočtu odvodu za neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy a zoznam najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôdy v príslušnom katastrálnom území, ktoré podliehajú povinnosti platenia odvodu," spresnilo v dôvodovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down