14.05.2016 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmluvná sloboda je iba ilúzia

Pred časom sme na tomto mieste priniesli rozhovor, v ktorom na naše otázky odpovedal Ing. IGOR ŠARMÍR zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Pretože téma vzbudila záujem zo strany našich čitateľov, dnes sa k nej vraciame, aby sme ozrejmili niektoré ďalšie skutočnosti.

V odbornej poľnohospodárskej a potravinárskej verejnosti ste známy ako špecialista na nevyrovnané zmluvné vzťahy a na nekalé obchodné praktiky. Koniec koncov, aj preto ste sa pred časom stali členom expertnej skupiny, ktorú zriadil DG Agri (Generálny direktoriát pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka). Aké riešenia ste si predsavzali navrhovať v práci tejto expertnej skupiny?

„Predovšetkým som si zaumienil, že budem apelovať na známe fakty a na zdravý rozum. Opozícia proti zákazu nekalých obchodných praktík sa dlhodobo dovoláva ochrany zmluvnej slobody, ktorá by mala byť základom zdravých obchodných vzťahov, pričom regulácia je z ich pohľadu považovaná za nežiaduci vstup štátu do zmluvných vzťahov dvoch aktérov na trhu. Moja diagnóza je, naopak, postavená na východiskovom tvrdení, že medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi potravín spomedzi malých a stredných podnikov zmluvná sloboda buď neexistuje alebo je iba „jednostranná“. Ak si silnejšia strana môže dovoliť diktovať zmluvné podmienky, a ak ich slabšia strana môže iba akceptovať alebo prestane byť dodávateľom, potom je zmluvná sloboda iba ilúzia. V prvom rade mi ide o to, aby som mojich kolegov argumentmi presvedčil o tejto základnej premise. Ak sa mi to podarí, potom všetky nevyhnutné dôsledky budú logicky nastolené samé od seba. Uplatňovanie nekalých obchodných praktík dostane jasné kontúry vydierania, čo je v rozpore so základnými princípmi práva, a preto musí byť zo zákona zakázané.“

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down