09.11.2020 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zomrel dlhoročný riaditeľ výstaviska Ladislav Švihel

Vo veku 82 rokov zomrel v piatok 6. novembra dlhoročný riaditeľ nitrianskeho výstaviska Agrokomplex Ladislav Švihel. Úmrtie potvrdilo vedenie výstaviska.

NITRA. Architekt a maliar Ladislav Švihel sa narodil v Nitre 1. apríla 1938. Vyštudoval Stavebnú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, odbor pozemné stavby a Akadémiu výtvarných umení v Prahe, odbor umelecká architektúra. Vo funkcii generálneho riaditeľa Agrokomplexu – Výstavníctva pôsobil od roku 1990 16 rokov. Za toto obdobie sa mu podarilo rozšíriť celoročný kalendár výstav z jednej poľnohospodárskej výstavy na 30 rôznych veľtrhov.
Je autorom výtvarno-architektonického riešenia slovenskej izby vo FAO v Ríme, spolupracoval s národným umelcom Jánom Kulichom na architektonickom stvárnení fontány pred kaštieľom v Malante a s Radúzom Činčerom a Jánom Roháčom spolupracoval pri technickom a projekčnom riešení kinokaleidoskopu, ako aj pri riešení pavilónu na svetovej výstave vo Vancouveri v Kanade. V spolupráci s Jánom Kulichom je autorom výtvarno-architektonického riešenia osadenia kríža na Nitrianskom hrade.

Popri svojej práci sa venoval maľbe, predovšetkým krajinomaľbe. Dominujúcimi námetmi jeho obrazov sú historické zákutia Nitry a slovenskej prírody. Svoje diela viackrát prezentoval na samostatných výstavách nielen v Nitre, ale aj v zahraničí – v Aténach, Paríži, Ríme, Štokholme a Budapešti.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down