15.08.2013 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zožať treba ešte takmer desatinu plôch pšenice

Približne desatinu plôch pšenice, 14 % jačmeňov a 5 % repky je ešte potrebné na Slovensku zožať v rámci tohtoročnej žatvy. Vyplýva to z informácií Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom sa nezmenila priemerná úroda pšenice 4,81 tony (t) z hektára (ha) ani repky na úrovni 2,81 t/ha. V prípade jačmeňov klesla priemerná úroda o 0,1 t/ha, na aktuálnych 4,1 t/ha.

"Znamená to, že naďalej osciluje okolo úrovne priemeru ostatných piatich rokov, s výnimkou repky, v prípade ktorej sa doterajšie výsledky nachádzajú mierne nad ním. Rovnako však stále platí, že prišlo k medziročnému zníženiu nákupných cien týchto komodít o 15 až 40 %. Odborníci v najbližšom čase nepočítajú s ich výraznejším oživením, ale naopak, skôr so stagnáciou či dokonca s ďalším miernym poklesom," uviedol tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Viaceré regionálne poľnohospodárske a potravinárske komory podľa S. Nemca v dôsledku doterajšieho horúceho a suchého počasia opätovne potvrdili očakávané výpadky produkcie kukurice, krmovín, slnečnice, cukrovej repy aj zemiakov.

"Najviac postihnutí pestovatelia už začali so silážovaním kukurice, ktorú mienili pôvodne zbierať ako zrnovú, ale znemožnila to degradácia a deštrukcia porastov zapríčinená nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Presnejšie odhady produkčných výpadkov však bude možné urobiť až neskôr. Najviac ich ovplyvní ďalší vývoj počasia. Zrážky z posledných dní síce poľnohospodári uvítali, ale zväčša prispeli len k zmierneniu vlahového deficitu, nie k jeho odstráneniu," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down