27.08.2013 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zrušenie potašového kartelu vyvolalo konflikt medzi Moskvou a Minskom

Napätie medzi Ruskom a Bieloruskom vzrástlo po tom, ako v Bielorusku zatkli šéfa ruskej ťažobnej spoločnosti Uralkali, najväčšieho výrobcu potaše na svete. Bielorusi tak urobili v pondelok 26. augusta krátko po jeho rokovaniach s bieloruským predsedom vlády. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg a denník Financial Times.

MOSKVA/MINSK. Bielorusko zatklo Vladislava Baumgertnera v reakcii na nedávne rozhodnutie Uralkali vystúpiť zo spoločného rusko-bieloruského podniku na obchodovanie s potašou, kľúčovou komoditou pre výrobu umelých hnojív. Toto rozhodnutie, ktoré Rusi urobili koncom júla, otriaslo svetovým trhom s potašou v celkovej hodnote vyše 20 miliárd USD (14,97 miliardy eur).

"Je neprípustné zatknúť človeka na ceste domov po tom, ako prišiel na pozvanie bieloruskej vlády," povedal pre agentúru Interfax štátny tajomník ruského ministerstva zahraničných vecí Grigorij Karasin. Zároveň Minsk varoval, že zatknutie výkonného riaditeľa Uralkali môže mať nepriaznivé dôsledky pre vzájomné vzťahy Ruska a Bieloruska, podrobnosti ale neuviedol.

V.Baumgertnera zatkli na letisku v Minsku krátko po tom, ako sa stretol s bieloruským premiérom Michailom Mjasnikovičom, s ktorým rokoval o rozhodnutí Uralkali ukončiť predaj potaše prostredníctvom rusko-bieloruského spoločného podniku Belarusian Potash Company (BPC). Ten kontroloval export tejto komodity z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

Spoločný podnik vytvoril Uralkali s bieloruskou spoločnosťou Belaruskali v roku 2004 a v minulom roku kontrolovala BPC zhruba 30 % obchodu s potašou vo svete. Rozhodnutie ruskej firmy podľa všetkého povedie k zníženiu cien hnojív, nákladov pre poľnohospodársky sektor, a tým aj cien potravín. Analytici odhadujú, že likvidácia kartelu môže viesť v 2. polroku k poklesu svetových cien potaše až o 25 %.

Pre Bielorusko je ale náhle ukončenie kartelu nemalou finančnou stratou, nakoľko vývoz potaše je jedným z kľúčových zdrojov devízových príjmov. Potaš sa na bieloruských príjmoch z exportu podieľa zhruba 10 %.

Minsk obviňuje V.Baumgertnera zo zneužitia moci a podľa bieloruských vyšetrovateľov bude zadržaný minimálne dva mesiace a prípadne aj dlhšie. V prípade, že by mu dokázali vinu, hrozí mu až 10 rokov za mrežami.

Bielorusko okrem toho vyšetruje aj kľúčového akcionára Uralkali, ruského miliardára Sulejmana Kerimova, ktorého podozrieva z účasti na kriminálnej činnosti a samotnej Uralkali zároveň hrozí zabavenie všetkých aktív na území Bieloruska.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down