03.06.2013 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zs. Simon chce novelou zákona o poľovníctve opraviť chybu

Na pôde parlamentu je opäť novela zákona o poľovníctve. Zmeny v právnej norme pritom len pred pár týždňami definitívne schválili poslanci a začnú platiť od júla tohto roku. Opozičný člen parlamentu za Most-Híd a bývalý šéf agrorezortu Zsolt Simon ich však už počas rokovania spolu s poslancami OĽaNO kritizoval.

BRATISLAVA. Na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorá sa začne 18. júna, preto predložil ďalšiu novelu tohto zákona. Tvrdí, že ňou chce odstrániť zo zákona priestor pre korupciu a klientelizmus.

"Navrhovaná zmena zjednocuje postup pri prenajímaní poľovných revírov," opísal Zs. Simon v návrhu zákona. Chce, aby platila povinnosť verejnej obchodnej súťaže pri prenájme revíru už vtedy, keď štát disponuje viac ako 51-% podielom v revíri. A nie až od dvojtretinového podielu, ako to má začať platiť od júla tohto roku spolu s novými pravidlami.

Predchádzajúcu novelu zákona o poľovníctve predložil plénu minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD). Zaviedol v nej novinku, na základe ktorej môže štát vytvoriť revír už vtedy, keď v ňom spravuje nadpolovičnú väčšinu pozemkov. No pri prenájme takéhoto revíru súťaž povinná nie je. Táto podmienka ostala platná len pri revíroch, v ktorých štát spravuje dve tretiny pozemkov.

Už v rozprave k tomuto bodu po kritike Ľ.Jahnátek priznal, že sa stala chyba. Vyzval preto poslancov, aby podmienky pri prenájme revírov napravili pozmeňujúcim návrhom. Urobil tak poslanec OĽaNO Ján Mičovský. Plénum však jeho pozmeňujúci návrh neprijalo.

Opoziční poslanci preto následne vyzvali prezidenta Ivana Gašparoviča, aby tento zákon nepodpisoval. Hlava štátu ich síce poslúchla, no zákonu vyčítala úplne iné body, než je prenájom revírov.

Národná rada tak ďalším hlasovaním na konci apríla tohto roku prezidentovo veto prelomila a zákon po druhý raz schválila. Prijala v ňom však len jemné úpravy, ktoré sa súťaží pri prenájme revírov netýkali.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down