28.12.2010 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zs. Simon: Rok 2011 by mal byť ziskový

Rok 2011 by mal byť podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV SR) Zsolta Simona ziskový; samozrejme, ak agrosektor nepostihnú nepriaznivé poveternostné podmienky.

"Ak budúci rok SR nezasiahnu vo veľkej miere nejaké poveternostné okolnosti, napríklad povodne alebo sucho, tak dúfam, že rok 2011 bude ziskový. Na to, aby agrosektor prekonal dva roky zlého stratového obdobia, prijíma MP RV SR opatrenia, aby vytvorilo optimálne podmienky pre rozvoj," povedal Zs. Simon v rozhovore pre TA SR.

"V prvom rade očakávame predkladanie žiadostí na platby na veľké dobytčie jednotky na budúci rok, pravdepodobne vo februári 2011, s tým, že chceme, aby peniaze boli vyplatené koncom mája alebo začiatkom júna 2011," priblížil. "Vytvorili sme v tomto roku možnosť, aby žiadatelia o projekty, ktorí uzatvorili zmluvy ešte v predchádzajúcom období, mali možnosť odstúpiť od týchto zmlúv. Nie sú teda viazaní realizovať tie veľké zámery, ktoré plánovali niekedy v rokoch 2007 až 2008, teda na začiatku hospodárskej krízy," informoval Zs. Simon.

Zároveň konštatoval, že odstúpenie od zmlúv bude možné za presne stanovených podmienok. Bodové ohodnotenie projektu sa nemení, ale MP RV SR netrvá na tom, aby projekt bol dotiahnutý do konca. "Tým sa žiadatelia vzdajú časti finančných prostriedkov, ale na druhej strane stratia povinnosť, respektíve záväzok, finalizovať niečo, na čo v súčasnosti nemajú finančné prostriedky. Tieto opatrenia by mali priniesť pre poľnohospodárstvo stabilnejšie prostredie," zdôraznil.

Podporu agrosektora vidí Zs. Simon aj vo vytváraní priestoru na to, aby slovenskí farmári mali možnosť umiestniť svoju produkciu vo väčšej miere na lokálnom trhu, teda v predaji regionálnych, najmä tradičných výrobkov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down