16.02.2015 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zs. Simon: Sľuby vedenia rezortu spred roka sa nenaplnili

"Musíme konštatovať, že na základe schváleného dokumentu poľnohospodári, potravinári a malé obce budú mať k dispozícii o takmer 500 miliónov eur menej, ako mali v predchádzajúcom období. Považujeme to za dôkaz zlého rokovania vedenia rezortu pôdohospodárstva s Európskou komisiou (EK). Je nutné pripomenúť, že sľuby vedenia rezortu spred roka sa nenaplnili," reagoval na slová Ľ. Jahnátka podpredseda strany Most-Híd a exminister agrorezortu Zsolt Simon.

BRATISLAVA. Podľa neho sa v znevýhodnených oblastiach zavádza "stropovanie" platieb, vďaka čomu predovšetkým na severe Slovenska platby farmárom klesnú.

"Navyše, farmári v okresoch Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca budú mať menej pozemkov zaradených do znevýhodnených oblastí, a teda dostanú tiež nižšie platby," upozornil Simon, podľa ktorého schválený dokument bude mať vplyv aj na počet chovaných zvierat, ako aj na zamestnanosť.

Povinnosť mať zaťaženosť zvieratami na plochu sa podľa Simona zmenila, čoho výsledkom bude pokles stavov zvierat.

"Okrem toho, menej peňazí pôjde aj na modernizáciu poľnohospodárstva a potravinárstva, čo znamená zhoršenie konkurenčnej pozície výroby slovenských potravín," dodal podpredseda strany Most-Híd.

Zastúpenie EK v SR 13. februára informovalo, že Slovensko bude mať v rámci PRV počas sedemročného obdobia, od roku 2014 do roku 2020, k dispozícii takmer 2,1 miliardy eur, a to 1,545 miliardy eur z rozpočtu EÚ a 534 miliónov eur z vnútroštátnych finančných prostriedkov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down