18.10.2013 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zs. Simon: Štátne lesy sa naďalej rozkrádajú

Rozkrádanie v štátnych lesoch podľa podpredsedu opozičného Mosta-Híd Zsolta Simona pokračuje. Vyzval preto predsedu vlády Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka aby konali.

Zsolt Simon vyhlásil, že po tom, čo minulý rok dodali štátne lesy spoločnosti Smrečina 800 kamiónov dreva a nedostali za to zaplatené 970 000 eur, tento rok je tu ďalší podobný prípad. Má ísť o spoločnosť Sima SH, ktorá ostala štátnemu podniku Lesy SR podľa jeho informácií dlžná viac ako 300-tisíc eur.
"Štátny podnik je takýmto spôsobom rozkrádaný," domnieva sa Zs. Simon. Podľa jeho slov podpísali štátne lesy so spomenutou spoločnosťou zmluvu ešte začiatkom roka. Jej predmetom bola dodávka štiepky v objeme 3000 kubických metrov (m3). O niekoľko dní sa však dodatkom k zmluve objem dodávky zvýšil na 18-tisíc m3. "Celková hodnota tejto zmluvy je viac ako 700-tisíc eur," vyčíslil Zs. Simon.
Neštandardne sa pritom v zmluve podľa neho nežiadala od firmy žiadna garancia, a to v podobe bankovej záruky či platby vopred. Preto mohla vzniknúť situácia, že spoločnosť nezaplatila za odobratú drevnú hmotu a ostala dlžná štátnemu podniku. Toto podľa Zs. Simona nepriamo potvrdil aj minister Ľ. Jahnátek vo svojej odpovedi v rámci Hodiny otázok. Teda že voči spoločnosti Sima SH sa postupuje súdnou cestou a vymáha sa od nej pohľadávka. "Podľa mojich informácií nikdy v živote štátny podnik od nich už peniaze nedostane, lebo nemajú z čoho zaplatiť," varoval Zs. Simon.
Konateľkou a zakladateľkou spoločnosti Sima SH je pritom podľa neho Andrea Suchanovská, nevesta Františka Suchanovského, ktorý bol do polovice augusta členom dozornej rady v š. p. Lesy SR. Zsolt Simon v tejto súvislosti poukázal na rodinkárstvo v rezorte a takéto rozkrádanie štátneho podniku označil za nehorázne. "Toto by sme nemali trpieť," konštatoval.
Minister Jahnátek v odpovedi na Simonovu otázku v rámci Hodiny otázok uviedol, že nie je pravdou, že by spoločnosť Sima SH dostala štiepku od Lesov SR bez platenia. Podľa ministra bol tento obchodný vzťah založený zmluvou v štandardnom znení. "Nakoľko spoločnosť Sima SH po určitom čase prestala uhrádzať svoje záväzky, boli jej dodávky zastavené a nedošlo k naplneniu celého kontraktu," uviedol Ľ. Jahnátek v odpovedi, ktorú v jeho neprítomnosti prečítal minister životného prostredia Peter Žiga.
Neuhradené pohľadávky boli následne určené na súdne vymáhanie a dohodol sa splátkový kalendár. Uvedený prípad podľa ministra prinútil vedenie štátneho podniku aj k zmene postoja ohľadom obchodného rizika pri dodávkach drevnej štiepky. Bol preto vydaný pokyn na vypracovanie smernice na obchod s touto komoditou aj na uzatváranie ďalších kontraktov s platbou vopred.
"Zároveň generálny riaditeľ š. p. Lesy SR vyvodil aj osobnú zodpovednosť a odvolal z funkcie riaditeľa závodu Biomasa Levice a rozhodol, že k 1. januáru 2014 tento odštepný závod zanikne," opísalo ministerstvo. Kompetencie závodu majú po novom prejsť na Odštepný závod lesnej techniky Banská Bystrica. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down