Autor
Kategórie:
Nezaradené

Zs. Simon: Vyhliadky poľnohospodárstva sú žalostné

Vyhliadky poľnohospodárstva SR do roku 2016, teda do konca súčasného volebného obdobia, sú žalostné. "Naďalej očakávam pokles výroby potravín, a tým aj pokles pracovných miest na vidieku," zhodnotil exminister pôdohospodárstva a opozičný poslanec NR SR Zsolt Simon.

„Rovnako očakávam rozvoj výroby obnoviteľných zdrojov energie, keďže táto produkcia je zvýhodňovaná súčasným vedením ministerstva pôdohospodárstva. Taktiež ma neprekvapí, ak cena poľnohospodárskej pôdy klesne a ak zároveň zaznamenáme ovládnutie celých poľnohospodárskych podnikov finančnými skupinami. K tomu boli totiž vytvorené vhodné podmienky predĺžením nájomných zmlúv na 25 rokov,“ priblížil.
Doterajšie pôsobenie súčasného vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podľa Zs. Simona preukázalo, že nedokáže predložiť efektívne a účinné riešenia.
„Ako príklad by som uviedol odškodnenie po povodniach z roku 2012, ktoré roľníci nedostali zaplatené ešte ani teraz. Aj podpora nákupu poľnohospodárskej pôdy cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku sa ukazuje ako neúčinná, pretože ostatné komerčné banky poskytujú výhodnejšie úvery, a teda systém nie je pomocou pre poľnohospodárov,“ konštatoval.
Rovnako za zlé rozhodnutie považuje opozičný poslanec poskytnutie výnimky pre bioplynové stanice na ich vyňatie spod zaťaženia veľkou dobytčou jednotkou (VDJ), čo spôsobilo pokles stavov hovädzieho dobytka. (tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *