03.12.2013 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zs. SIMON: Zákon o lesoch by malo ministerstvo pôdohospodárstva prepracovať

Podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon je presvedčený, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) SR by malo úplne prepracovať novelu zákona o lesoch, ktorá je v druhom čítaní v parlamente.

BRATISLAVA. Podľa jeho slov dôvodom na prepracovanie sú viaceré nezrovnalosti v zákone. Ministerstvo pôdohospodárstva totiž v novele zákona navrhuje, aby sa aktivity za účelom zisku na lesných pozemkoch mohli organizovať alebo vykonávať len so súhlasom vlastníka či správcu. Poslanci v pôdohospodárskom výbore Národnej rady (NR) SR však do zákona ešte doplnili vetu, že "za účelom zisku sa nepovažuje sporadický zber húb a lesných plodov pre vlastnú potrebu návštevníka lesa".

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD) sa následne podľa Zs. Simona v médiách vyjadril, že s týmito zmenami nesúhlasí, a preto navrhol tento bod jeho straníckych kolegov z novely zákona vypustiť.
Zs. Simon je však presvedčený, že obidve znenia sú nezmyselné. "Kto bude ten, kto rozhodne o tom, či pozbierané huby sú za účelom vytvorenia zisku, alebo si ich doma pripravíte na panvici a skonzumujete sami. Takého človeka niet. Pokiaľ bude platiť dikcia, ktorú navrhol samotný minister a doniesol do parlamentu, tak som presvedčený o tom, že nikto ani huby, ani lesné plody zbierať nebude. Ale pokiaľ prejde bod, ktorý navrhli jeho stranícki kolegovia na výbore, tak je nejaká šanca, že si ľudia budú môcť ísť nazbierať nejaké huby a zobrať ich domov. Osobne si však myslím, že návrh ministra Ľ. Jahnátka vypustiť tento bod zo spoločnej správy je zlý a poškodí občanov," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Zs. Simon.
Preto za najlepšie riešenie považuje, aby vláda tento návrh ešte raz prepracovala od základov, alebo vypustila obidve zmeny v novele zákona. "Tento zákon je paškvilom z dielne odborníkov z Komjatíc. Návrh zákona je zlý od samého začiatku a je to vidno aj na princípe zbierania húb," poznamenal Zs. Simon.
Rezort pôdohospodárstva však upozorňuje, že neplánuje hubárom obmedzovať vstup do lesov. Ako skonštatoval riaditeľ komunikačného oddelenia ministerstva Peter Hajnala, minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek prijal s veľkou nevôľou iniciatívu niektorých poslancov presadiť na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR úpravu zákona o lesoch, ktorou by obmedzili ľuďom zber húb a lesných plodov. "Podľa ministra Ľ. Jahnátka nejde v tomto prípade o nič iné, len o buzeráciu ľudí. Preto navrhne vybrať tento kontroverzný bod na samostatné hlasovanie. Očakáva, že poslanecké plénum túto úpravu neschváli. O tomto postupe informoval aj predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý ho v plnom rozsahu podporil," priblížil P. Hajnala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down