01.12.2010 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zsolt Simon chce skutočnú reformu

V otázke komplexnej reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ sa Slovensko sa snaží získať na svoju stranu aj ďalšie členské krajiny únie.

Zástupcovia Vyšehradskej štvorky, Bulharska a Rumunska, ku ktorým sa neskôr pridalo aj Lotyšsko, podpísali v novembri dokument pod názvom Bratislavská deklarácia. Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon prezentoval priority skupiny týchto krajín v pondelok pred Radou EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov. Znenie Bratislavskej deklarácie odovzdal aj do rúk komisára Daciana Ciolosa.
„Bratislavskú deklaráciu podpísalo už sedem krajín. Nemáme záujem o kozmetickú úpravu agrárnej politiky, chceme skutočnú reformu. Agrárna politika sa musí odkloniť od historických princípov a zaviesť nové objektívne kritériá," povedal Zs. Simon. „Jednotná platba na plochu je najobjektívnejším kritériom a najviac zohľadňuje orientáciu na trh. Roľník dostane určitú podporu a nik mu nekáže čo má robiť a akým spôsobom."
Uvedená skupina krajín sa snaží na svoju stranu získať aj zástupcov starých členských krajín, aby podporili radikálnejšie rezy v spoločnej agrárnej politike. Podarilo sa to už v prípade Veľkej Británie, ktorá je dlhodobo zástancom postupného prechodu na slobodný poľnohospodársky trh.
„Britská delegácia vyjadrila potvrdenie podpory mnohým myšlienkam, ktoré sú uvedené v Bratislavskej deklarácii. Sú otvorení tomu, aby SPP nebola len spoločnou, ale i výhradnou politikou. Majú záujem o zmenu historického princípu a zavedenie iných objektívnych kritérií, ako aj o zjednodušenie celého systému," informoval slovenský minister.
V súčasnosti sa v Bruseli diskutuje o rozpočtovom pate inštitúcií EÚ, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou pošle hospodárenie únie do provizória počas prvých mesiacov budúceho roka. Zsolt Simon však ubezpečil, že slovenských poľnohospodárov sa hrozba oneskorenia, či neobdržania priamych platieb týkať nebude.
Slovensko má nastavený systém tak, aby slovenskí poľnohospodári dostali svoje platby v mesiacoch na konci roka, teda v čase, kedy by mal byť už dávno známy rozpočet EÚ pre rok 2011.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down