28.02.2011 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zsolt Simon verzus Stanislav Becík

Minister Zsolt Simon tvrdí, že ak by sme nerozdávali potraviny my, využili by ich iné krajiny Európskej únie.

Rozdávanie múky a cestovín sociálne odkázaným, deťom v detských domovoch, osamelým rodičom s nezaopatrenými deťmi či zdravotne postihnutým nie je riešením zdražovania cien potravín. Ak by sme však túto možnosť nevyužili my, pripadla by iným krajinám EÚ, upozornil v sobotných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
Ako ďalej uviedla TASR, ide o dlhoročnú celoeurópsku iniciatívu, ktorej sa tento rok zúčastňuje 20 z 27 členských krajín EÚ, vrátane Luxemburska, Francúzska, Talianska alebo Írska.
„Keď to nevyčerpáme my, tento objem skončí v ktorejkoľvek inej krajine, ktorá o to požiada. My nebudeme môcť tento objem nikde inde využiť," upozornil Zs. Simon s tým, že o 45-tisíc ton obilia na humanitárne účely požiadalo Slovensko ešte počas predchádzajúcej vlády.
Využívanie potravinovej pomoci členskými krajinami EÚ pripustil aj Stanislav Becík, tieňový minister pôdohospodárstva opozičného Smeru-SD, ktorý vládne rozhodnutie kritizuje. V iných krajinách však podľa neho slúži v čase živelných katastrof alebo ako pomoc imigrantom a nedotuje sa takto práceschopné obyvateľstvo.
„Je to hľadanie východísk v núdzi, do ktorej vháňa ľudí táto vláda. Ubúdajú pracovné príležitosti a potom sa hľadá takáto záchrana. Ľudí takýmto spôsobom dehonestujeme ako v rozvojovej krajine," myslí si S. Becík.
Rast cien potravín na Slovensku sa podľa Zs. Simona už blíži k svojmu vrcholu, pretože v poslednom čase stúpali predovšetkým zo špekulatívnych dôvodov. „Ešte v novembri bolo obilie u nás v rámci V4 na najnižšej úrovni a dnes sú jeho ceny na najvyššej úrovni. Je evidentné, že niekto v novembri skúpil obrovské množstvo obilia a dnes ho špekulatívne predáva," priblížil minister..
V rámci EÚ je podľa neho dostatok obilnín a blíži sa tiež nová úroda, ktorej vyhliadky sú dobré.
Podľa S. Becíka môžu ceny potravín v SR v budúcnosti rásť aj klesať. Ich pohyb však ovplyvňujú aj kroky vlády, ktorej opatrenia momentálne prispievajú k zdražovaniu. „Ak balík ekonomických opatrení nebude regulovaný iným spôsobom, domáca produkcia bude drahšia a stane sa menej konkurencieschopnou, pretože napríklad okolité krajiny majú červenú naftu a u nás sa na priame platby zobralo 40 miliónov eur. Toto všetko ovplyvní túto situáciu," dodal S. Becík.
V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo označil S. Becík vládou plánované rozdávanie múky a cestovín sociálne odkázaným ľuďom za "somálsku cestu," po ktorej by Slovensko nemalo ísť. Ako zdôraznil, ľudia potrebujú prácu, a nie takéto žobračenky.
Stanislav Becík si nemyslí, že dať 370 tisíc ľuďom po 20 kilogramov múky a cestovín na rok je riešením, ktoré sociálne odkázaným naozaj pomôže. „Treba im dať prácu," zdôraznil.
Otázne budú podľa S. Becíka neho aj tendre na dodávky múky a cestovín, či výber charitatívnych organizácií, ktoré ich budú rozdávať. Zsolt Simon špekulácie v tomto prípade odmieta.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down