04.12.2014 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvláštny a atypický rok

Tak znela otázka v Ankete RN na mesiac november 2014. Z vášho hlasovania na www.rno.sk vyplynulo, že kladnú odpoveď na túto otázku dalo 15 percent hlasujúcich; 15 percent na otázku odpovedalo „skôr áno“. Prevahu však mali pesimisti, keď 32 percent hlasujúcich si nemyslí, že rok 2014 bude z hľadiska dosiahnutého hospodárskeho výsledku lepší ako rok 2013, a 38 percent hlasujúcich sa rozhodlo pre možnosť „skôr nie“.
V nasledujúcich riadkoch na anketovú otázku odpovedajú predstavitelia poľnohospodárskej samosprávy.

HELENA PATASIOVÁ, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska:

„Pýtate sa síce na slovenské poľnohospodárstvo ako na celok, ale ja ho hodnotím na dvoch úrovniach - v závislosti od predmetu podnikania. Na jednej strane sú agropodnikatelia, ktorí hospodária kompletne, teda vrátane živočíšnej výroby alebo vrátane špeciálnej rastlinnej výroby. Táto skupina podnikateľov zamestnáva najviac ľudí, pretože tieto činnosti si vyžadujú najviac ľudskej práce, takže na tomto úseku bude v tomto roku strata najvyššia. Na tomto úseku je síce podnikateľov stále menej a menej, ale pevne verím, že situácia sa bude meniť po zavedení podpory mladých a malých farmárov, u ktorých bude dôležitá práve zamestnanosť, a u ktorých bude práve na tento úsek zameraný aj profil podnikania.

Nuž a potom tu máme skupinu agropodnikateľov, ktorých predmetom podnikania je viac menej len práca na pôde a pestovanie poľných kultúr, plus sú tu ešte subjekty, vykonávajúce služby pre poľnohospodárstvo. Tieto subjekty - čo sa hospodárskeho výsledku týka - aj tohto roku istotne dosiahnu najmenej úroveň roku 2013, a väčšinou budú mať ešte aj vyšší zisk ako vlani.

Rok 2014 bude lepší vo výnosoch a v tržbách, ale vo finančných ukazovateľoch bude tento rok omnoho horší. Ceny poľnohospodárskych produktov sú v prípade väčšiny poľnohospodárskych komodít o tretinu nižšie ako boli v predchádzajúcom roku, ale vstupné náklady, teda náklady na nákup osív, hnojív a pesticídov, sa zasa mierne zvýšili.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down